סמים והשפעותיהם

אלכוהול

 

כן. אלכוהול הוא סם! הוא חומר פסיכואקטיבי המדכא את מערכת העצבים המרכזית ונחשב כסם מרדים – אם כי בתחילת הצריכה שלו יש לו דווקא אפקט מעורר.

אלכוהול משפיע על (כלומר מדכא) אזורים רבים במוח ביניהם גם אלו הקשורים בחשיבה רציונאלית וקבלת החלטות.

ברמה הפסיכולוגית הדבר בא לידי ביטוי בשחרור מעצורים פנימיים, ותחושה של קלילות וחופש. אפשר לומר שאלכוהול מחליש את הקול הפנימי שלנו שאומר "אולי זה לא רעיון טוב". תכונה זו מאפשרת לאנשים לעשות דברים שיש להם רתיעה מלעשות – כמו למשל לרקוד, להתחיל עם בני או בנות המין השני, לשיר, אבל גם לנהוג באלימות, בגסות, ולעבור על החוק.

אלכוהול גם משפיע על הקואורדינציה והיכולת שלנו לבצע מספר פעולות במקביל. יחד עם פגישה בשיפוט שלנו (חשיבה רציונאלית וקבלת החלטות כבר אמרנו?) זה הופך אותנו לנהגים גרועים מאוד – ולכן נהיגה בהשפעת אלכוהול הינה עבירה על החוק.

 

הכימיה של אלכוהול

השם הכימי של אלכוהול הוא אתנול והוא שייך למשפחה רחבה של חומרים הנקראת "כהלים". כהלים רבים הינם חומרים דליקים ורעילים ומשמשים כדלקים וחומרי חיטוי.

אלכוהול גם הוא דליק ואכן משמש כדלק. אולי והביטוי "לתדלק" שבו מכנים נערים את השתייה בעיקר לפני או בזמן מסיבה – קרוב מידי לאמת.

בנוסף אלכוהול הינו חומר רעיל ומשמש כחומר חיטוי המפרק חלבונים הבאים איתו במגע. בגוף האדם ישנם אנזימים המסוגלים לפרק אלכוהול אך כאשר הכמות גדולה מאוד הגוף אינו מסוגל להתמודד והאלכוהול מתחיל לפרק את חלבוני הגוף, מצב הגורם להרעלת אלכוהול.

 

עוד על אלכוהול:

ניוזלטר עד אליך בנושא אלכוהול

אלכוהול באתר הרשות הלאומית למלחמה בסמים

על אלכוהול והמוח – באנגלית

 

מידע על סמים

יצירת קשר

טלפון: 02-6232713

פקס: 02-6232947

כתובתנו

רח' הלל 22

ת.ד. 2919, ירושלים 91028

2014 © כל הזכויות שמורות לאיגוד הירושלמי למאבק בסמים ואלכוהול