סמים והשפעותיהם

קנאביס - מריחואנה וחשיש

 

מריחואנה או קנאביס הם שמות כללים לסם המופק מצמח הקנאביס. לצמח כמה זנים שהעיקריים בהם הם סאטיבה ואינדיקה, והוא מכיל חומרים פעילים רבים, מהם החומר הפסיכואקטיבי החזק והמוכר ביותר הוא טטרה-הידרו-קאנאבידול (THC). חשוב לדעת: הקנאביס של היום הוא חזק מבעבר. כיום, בעקבות השבחה ושיטות גידול חדשות, ישנם סוגים של קנאביס המכילים עשרות אחוזים של THC - לעומת 2-3% בעבר.

את הצמח מעבדים בכמה צורות על מנת להפיק את הסם. באופן ספציפי המילה מריחואנה או גראס מתייחסת לעלים המיובשים של הצמח ובמיוחד לפרחים של נקבת הצמח העשירים בחומר פעיל. חשיש וג'אראס מופקים מהשרף של הצמח (כשהאחרון מופק בתהליך מעט שונה ומכיל יותר חומר פעיל), ועל ידי זיקוק או מיצוי של חלקי הצמח ניתן להפיק שמן חשיש.

צריכת הסם מתבצעת על ידי עישונו (לרוב בערבוב עם טבק) במגוון צורות – כמו למשל ג'וינט (סיגריה) ובאנג (מקטרת מים –הפועלת על עיקרון זהה לנרגילה) ומקטרת. ישנם גם מכשירי אידוי (וויפוריזור) ובהודו באופן מסורתי מעשנים דרך צינור חלול בשם צ'ילום. כמו כן ניתן לבלוע את הסם בעיקר על ידי המסתו בשמן והכנת מגוון מאכלים – שהידועים בהם הם עוגיות חשיש.

 

השפעות

לקנאביס מגוון רחב של השפעות המשתנות בהתאם לחומר, למינון, למשתמש – מתוכן ניתן למצוא הפרעות שונות בחשיבה, תחושה ותפיסה. פעמים רבות אנשים חווים את השפעת הסם כמהנה, אך לעיתים הסם גורם להזיות, חרדות, סחרחורות ואף להתפרצות של אירועים פסיכוטיים ומחלות נפש.

 

סמים קלים, חידה קשה.
מריחואנה הינו הסם הלא חוקי הנפוץ ביותר בעולם. אנשים רבים חושבים שהשפעותיו עדיפות בכל בחינה על סמים חוקים כגון אלכוהול או ניקוטין, ומציינים במיוחד תפיסות כי הוא אינו מסרטן כמו ניקוטין ואינו גורם להרעלה בצריכת ייתר, או לאלימות או לנהיגה לא אחראית כמו אלכוהול. בשם תפיסות אלו, השימוש הנרחב בו ובהשראת השפעותיו הרפואיות ישנן תנועות חברתיות הקוראות להפוך את צריכתו לחוקית.
כנגד תפיסות אלו ניתן למצוא תפיסות אחרות לפיהן עישון כן פוגע ביכולת הנהיגה, אכן מסרטן (מה גם שלרוב חשיש נצרך בערבוב עם טבק), מעודד חרדות ובמיוחד בקרב בני נוער מעלה את הסיכוי להתקפים פסיכוטיים ופוגע באינטליגנציה. בקרב המתנגדים לסמים בכלל ולמריחואנה בפרט ישנה תפיסה הרואה את הסמים הקלים כסמי מעבר לסמים קשים.

אחת הטענות הנפוצות היא שקנאביס אינו יוצר תלות פיזית. גם בסמים ה"קשים ביותר" התלות הפיזית חולפת מהר מאוד. משתמשים רבים בקנאביס מפתחים בו תלות נפשית חזקה, שכמו בהתמכרות לכל חומר או פעילות מהווה את הקושי העיקרי בהפסקה. התפיסה של סמים קלים משקפת בעיקר על היחס הציבורי לסם, אך חשוב לזכור יחס זה מבוסס על ניסיונם של אנשים רבים.

לקנאביס השפעות שונות וחזקות כתרופה או כסם לבילוי. צריכתו אינה טובה או רעה במנותק מהשאלות – כמה צורכים ובעיקר למה?

 

עוד על קנאביס

ניוזלטר עד אליך בנושא קנאביס

קנאביס באתר הרשות למלחמה בסמים

פרק על קנאביס בסדרה על סם עם אושרת קוטלר

מידע על סמים

יצירת קשר

טלפון: 02-6232713

פקס: 02-6232947

כתובתנו

רח' הלל 22

ת.ד. 2919, ירושלים 91028

2014 © כל הזכויות שמורות לאיגוד הירושלמי למאבק בסמים ואלכוהול