סמים והשפעותיהם

חומרים נדיפים

 

תחת הכותרת חומרים נדיפים נמצאים מגוון רחב של מוצרים יום יומיים ותכשירים הנמצאים בכל בית – דבק מגע, צבע, דלק, ספרי לשיער ורבים אחרים. בקטגוריה זו נמצאים גם גז מזגנים וגז צחוק. המשותף לכל החומרים הללו הוא שהם עשויים ממולקולות קטנות העוברות את מחסום דם מוח והם למעשה סם לכל דבר. המולקולות הקטנות גורמות חומר להתנדף במגע עם האוויר ושאיפת האדם מייצרת תחושות התעלות זמנית, אופוריה, סחרחורת, תחושת ניתוק, קהות-חושים, הזיות שמיעה וראייה ועוד.

 

הזמינות, החוקיות, וחוסר מודעות לתוצאות הקשות הופכים סמים אלו לפופולאריים בקרב בני נוער וילדים צעירים. לפעמים שאיפת חומרים נדיפים היא ההתנסות הראשונה של נערים בסמים פסיכו-אקטיביים עוד לפני סיגריות.

 

התסמין השבועי לילד

לשימוש בחומרים נדיפים אין תסמינים ברורים או בדיקת מעבדה. לכן מומלץ להיות רגישים לשינויים התנהגותיים ונפשיים המופיעים לאחר השימוש – כגון לוחמנות, אפטיה, הפרעה בתפקוד חברתי, חוסר קואורדינציה או עמידה לא יציבה.

כתמי צבע וחומרים שונים על הבגדים והעור, פצעים קטנים מסביב לאף ולפה, ריח של כימיקלים בעת הנשימה הם סימנים עקיפים היכולים להעלות חשד.

השימוש בנדיפים הוא כמעט תמיד חברתי. אם גיליתם נער אחד שמשתמש – לרוב תמצאו סביבו של משתמשים אחרים.

 

לא רק מסיר לק...  השפעות קליניות של חומרים נדיפים

מעבר להשפעה הפסיכולוגית לשאיפת חומרים נדיפים השפעה מסוכנת על מערכות שונות בגוף כגון הלב והריאות. מתוכם  מחסור בחמצן, ריגוש שריר הלב, ושחרור חומרים הגורמים להפרעת קצב מכונים "השילוש הקטלני" כי יחד הם עשויים לגרום למוות.

בנוסף השימוש גורם להפרעות מוטוריות בקואורדינציה ובעיות ביציבה הגורמות לתאונות, בחלקן קטלניות.

מעבר להשפעה המידית שימוש בחומרים נדיפים עשויים לגרום לנזקים למערכות שונות בגוף כגון המוח, הריאות, הלב, הכבד, השתן, העצמות ואפילו המין. בחלק מהמקרים הנזקים הינם בלתי הפיכים.

אחת הבעיות העיקריות בשימוש בחומרים נדיפים היא חוסר היכולת לבקר את המינונים הנצרכים – דבר המביא פעמים רבות לצריכת יתר ולמוות.

 

מידע נוסף על חומרים נדיפים

באתר הראשות הלאומית למאבק בסמים ואלכוהול

חומרים נדיפים

גז מזגנים

גז צחוק

גז מצתים

על הנזקים הגופניים של חומרים נדיפים בקרב בני נוער

מצגת מפורטת על חומרים נדיפים

מידע על סמים

יצירת קשר

טלפון: 02-6232713

פקס: 02-6232947

כתובתנו

רח' הלל 22

ת.ד. 2919, ירושלים 91028

2014 © כל הזכויות שמורות לאיגוד הירושלמי למאבק בסמים ואלכוהול