תכניות לבני נוער וצעירים

היחידה לחינוך ומניעה מציעה מגוון רחב של תכניות עבור בני נוער וצעירים, במסגרות החינוך הפורמאליות והבלתי פורמאליות.

לתוכניות מספר מטרות מרכזיות:

  • מתן ידע מקיף ומהימן על שימוש בחומרים ממכרים והסכנות הטמונות בהם

  • שינוי עמדות ביחס לשימוש בסמים ואלכוהול

  • צמצום התנהגויות מסוכנות הכוללת הפחתת שתיית אלכוהול ומניעת שימוש בסמים

  • מתן כלים לבני הנוער לשם חיזוק יכולת ההתמודדות עם לחץ אישי, חברתי ופיתויים

  • חיזוק החוסן הנפשי ומניעת נשירה.

 

היחידה מציעה מגוון תכניות עבור בני נוער וצעירים

 

כל התכניות מועברות על ידי צוות מדריכים מיומן ומגוון וניתנות להתאמה עבור אוכלוסיות וקהלים שונים.

                                                                  

                                                                  להזמנת סדנא ופרטים נוספים

                                                                  צרו קשר עם רכזי החינוך והמניעה

מכורים לחיים

קהל יעד: בני נוער מכיתות ט'-י"ב

תיאור התכנית

התוכנית מפגישה בני נוער עם צמד מנחים: יועצ/ת ומנחה שעובר הכשרה ייחודית לתפקיד. המנחה מהווה זרז המאפשר שיח ב"רמה אחרת" ופותח פתח לעצירת המסלול הסיכוני בו בני הנוער נמצאים. נוכחותו עוזרת לבני נוער הנמצאים בתהליך של התדרדרות או הנמצאים במשבר להעלות דילמות ושאלות ולעסוק באופן כנה וגלוי בלבטים שלהם. היועצ/ת מעבד/ת ומכוונ/ת את התכנים שעולים, מאפשרת המשך טיפול בעת הצורך ומבטיח/ה אחריות מקצועית מתמשכת.

מסגרת הפעילות

8 מפגשים שבועיים בני שעתיים אקדמיות.

*ניתן לשלב פעילויות ODT בסדנא.

סדנת אלכוהול

קהל יעד: בני נוער מכיתות ז-י"ב

תיאור התכנית

גיל ההתבגרות הינו תקופה מכרעת בעיצוב הגישה של בני נוער לשימוש באלכוהול. בגיל הזה מתגבר הרצון לאמץ את הסממנים של "הגדולים" בין השאר גם בשתיית אלכוהול. מטרת הסדנא לצייד את בני הנוער בארגז כלים שיאפשר להם להתמודד עם פיתוי ולחץ חברתי וליצור מנגנוני הגנה ושליטה עצמית במצבי סיכון. בסדנא מועלות דילמות הקשורות לשימוש לרעה באלכוהול: לחץ חברתי, אחריות, חברות, קבלת החלטות, הצבת גבולות ויחסים עם ההורים.

הסדנאות מותאמות לגיל המשתתפים ולנושאים המעסיקים אותם:

סדנאות לתלמידי חטיבות הביניים עוסקות במתן מידע על אלכוהול, רכישת כלים להתמודדות עם מצבים של לחץ חברתי, מצבי פיתוי וסיכון, הלשנה לעומת דיווח וגילוי אחריות.

סדנאות לתלמידי תיכון עוסקות בקשר בין אלכוהול ואלימות, אלכוהול ונהיגה, אלכוהול ויחסים בין בנים לבנות וכו'.

מסגרת הפעילות

3 מפגשים בני שעתיים אקדמיות.

עוצמה למתבגרות - בשותפות ויצ"ו ירושלים

קהל יעד: נערות בסיכון מכיתות ט'-י"א

תיאור התכנית

הסדנא יוצרת מרחב קבוצתי בטוח לבנות בלבד, בו ניתן לעסוק בנושאים המעסיקים את הנערות בכל תחומי החיים, בבית הספר ומחוצה לו. התכנית משלבת מרכיבים תכניים ודינמיים-קבוצתיים ובכך מהווה הזדמנות לדון בסוגיות רלוונטיות לגיל הבנות ולבסס את הזהות והדימוי העצמי החיובי.

התכנים בהם עוסקת הסדנא כוללים: שינויים בגיל ההתבגרות, התנהגות חברתית, מיניות, מגדר, זהות ושייכות במצבי שינוי. כמו כן, עוסקים המפגשים בשתיית אלכוהול, שימוש בסמים, מיניות בלתי הולמת, אלימות, וונדליזם, תקשורת מילולית ובלי מילולית ונשירה ממסגרות חינוכיות. התוכנית שמה דגש על ביסוס דימוי עצמי חיובי, חיזוק תחושת השייכות ומניעת התנהגות סיכונית.

הסדנא מתקיימת בסמוך לסיום יום הלימודים וכוללת ארוחה קלה, אותה מארגנות הבנות עצמן באווירה משפחתית, חמה ומקבלת. כמו כן, במסגרת התוכנית משולבות מתנדבות מטעם ויצ"ו.

מסגרת הפעילות

8 מפגשים קבוצתיים בני שעתיים אקדמיות.

*ניתן לשלב פעילויות איפור/אומנות בסדנא.

סדנת מניעה משולבת ODT

OutDoor Training - ODT – פעילות שטח

קהל יעד: בני נוער מכיתות ז-י"ב

תיאור התכנית

הסדנא יוצרת מרחב קבוצתי בטוח בו ניתן לעסוק בנושאים המעסיקים את הנערים בכל תחומי החיים, בבית הספר ומחוצה לו. התכנית משלבת מרכיבים תוכניים ודינמיים-קבוצתיים ובכך מהווה הזדמנות לדון בסוגיות רלוונטיות לגיל ההתבגרות ולבסס את הזהות והדימוי העצמי החיובי. התכנים בהם עוסקת הסדנא כוללים: שינויים בגיל ההתבגרות, התנהגות חברתית, זהות ושייכות במצבי שינוי. כמו כן, עוסקים המפגשים בשתיית אלכוהול, שימוש בסמים, אלימות, וונדליזם, תקשורת מילולית ובלי מילולית ונשירה ממסגרות חינוכיות. התוכנית שמה דגש על ביסוס דימוי עצמי חיובי, חיזוק תחושת השייכות ומניעת התנהגות סיכונית. הסדנה מאפשרת פיתוח דפוסים של תקשורת אפקטיבית, מתן כלים לשיקול דעת והתמודדות עם לחץ אישי וחברתי, פיתוח מודעות, ידע ועמדות בנוגע לעולם הסמים וההתמכרויות, העברת הנערים תהליך של העצמה אישית על מנת שיכולו לבוא במגע עם יכולותיהם והקניית כלים לבקשת עזרה.

מסגרת הפעילות

8 מפגשים קבוצתיים בני שעתיים אקדמיות.

 

הפנים ומה שבפנים

קהל יעד: נערות בגילאי 14-18

תיאור התוכנית

סדנא ייחודית המשתמשת באיפור כאמצעי לשיח בנושאי דימוי עצמי בגיל ההתבגרות.

נערות בגיל ההתבגרות עסוקות, בין היתר, בשינויים הגופניים והנפשיים שהן עוברות והעיסוק בנשיות ובמיניות הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך. נערות הסובלות מדימוי עצמי נמוך נוטות פעמים רבות להתנהגויות מוחצנות, הכוללת לעיתים קרובות שימוש מופרז במיניותן, באופן העלול לסכן את בריאותן הנפשית והפיזית. יתר על כן, הרצון לשאת חן בעיני "הגבר" דוחף אותן לקצוות. נערות אלה נמצאות בסיכון גבוה להתנהגויות סיכון נוספות, הכוללות שימוש באלכוהול ובסמים.

תחום האיפור בסדנא זו מאפשר לבחון דימוי ותפיסה עצמית אל מול המציאות. הוא מלמד שימוש נכון ובריא באיפור, בהתאם למטרות ולדימויים הרצויים. כמו כן, הוא מאפשר שיח על הקשר שבין ההופעה החיצונית למסר אותו רוצים להעביר, ומדגיש את יכולתן לשלוט ב"מי אני".

התוכנית מתבססת על תכנים הקרובים ומעניינים את הנערות, ומשלבת אותם בתהליכים דינמיים, המשמעותיים ללמידה ולצמיחה. כמו כן, התוכנית מאפשרת לנערות להתמודד עם זהותן כנשים, תוך מציאת דרך לכל אחת למימוש עצמיותה.

התוכנית עוזרת לנערות בפיתוח כישורי חיים, העלאת דימוי עצמי, הערכה עצמית ונותנת להן כלים להתמודד עם לחצים ודימויים חברתיים. השאיפה היא שכל נערה בתכנית תקיים דיאלוג פנימי באמצעות התהליך החינוכי-חוויתי-לימודי, שבמהלכו תיבחן את הגבולות הפנימיים, את המאוויים והחלומות שלה.

מסגרת הפעילות

8 מפגשים קבוצתיים בני שעתיים אקדמיות.

*ניתן לקיים את סדנת "הפנים ומה שבפנים" גם במתכונת של סדנת "סטיילינג" - עיצוב סגנון, לבוש, תסרוקת ומראה כללי. ביטוי זה מתייחס לתדמית שאנו מעוניינים לשדר וטומן בחובו דימוי עצמי, את התפיסה שלנו את עצמנו והתפיסה של האחרים אותנו.

 

סדנת מחוברים/מחוברות

קהל יעד: מתבגרים ומתבגרות גילאי 11-16 והוריהם, אבות ובנים, אימהות ובנות.

תיאור התכנית

מתבגרים חשופים ללחצים חברתיים ושינויים פיזיולוגיים. על רקע זה קיימת סכנה להתפתחות להתנהגות סיכונית. לכן דווקא בתקופה זו קיימת חשיבות רבה להידוק הקשר ההורי בין מתבגרים להוריהם. במסגרת הסדנא יתקיימו מפגשים חווייתיים משותפים בהם נציץ יחדיו בעולמם של המתבגרים ונעסוק בנושאים כגון: שיפור דפוסי תקשורת, התמודדות עם קונפליקטים ושינויים החלים בגיל ההתבגרות. בסדנאות נעשה שימוש בכליי סטיילינג /תכשיטנות/ אומנות לבנות, ופעילויות ODT לבנים.

מסגרת הפעילות

8 מפגשים קבוצתיים בני שעתיים אקדמיות.

סדנת אומנות

קהל היעד: בני נוער בגילאי 12-18

תיאור התכנית

יצירת אומנות יוצרת הקבלה תואמת ומוחשית לתהליך הבין אישי אותו חווים בני הנוער באופן אישי וכחלק מהקבוצה. באמצעות תהליך מובנה של יצירת אובייקט אומנותי ניתן לחקור, להבין, לעצור ולהתבונן. זוהי הזדמנות עבור בני הנוער לפגוש את עצמם במקומות ובמצבים המקבילים באופיים למצבים בחייהם ולהשליך על כך שאלות לגבי סוגי בחירות, האם הם בונים, מקדמים, מצמיחים או לחילופין הורסים, מרחיקים ומחלישים.

מסגרת הפעילות

8-12 מפגשים בני שעתיים אקדמיות.

 

התכשיט שבי

קהל יעד: מתבגרות בגילאי 12-18

תיאור התכנית

סדנא טיפולית-אומנותית המזמינה את הנערות להכרות עם עולמן הפנימי, הכוחות הפועלים בהן, גורמי סיכון, פחדים, וחולשות. המסגרת הקבוצתית מאפשרת ביטוי אישי בתוך קבוצה, שיתוף, התחלקות, נתינה והתמודדות עם קשיים במסגרת מכילה. הסדנא משלבת כלי אומנותי: הכנת תכשיטים על פי מודל מובנה ובתהליך אישי. התוצר מאפשר לנערות לחוות חווית הצלחה, העצמה אישית ומעבר נעים לחלק השני של הסדנא המשלב דינאמיקה קבוצתית והעברת תכני מניעה בדרך חווייתית.

מסגרת הפעילות

8 מפגשים בני שעתיים אקדמיות.

תיאטרון פלייבק - אתם מספרים – אנחנו מציגים

קהל יעד: תלמידים, הורים, אנשי מקצוע

תיאור הפעילות

מופע תיאטרון אינטראקטיבי של שחקנים מאלתרים, המבוסס על משחקי אימפרוביזציה מהירים, המתחילים בהצעת הקהל. אין רצף עלילתי, כל משחק אימפרוביזציה עומד בפני עצמו. שחקנים עושים שימוש בחוויות ואירועים מחיי הקהל והצופים. ההורים / התלמידים / אנשי המקצוע משתפים בסיפור אישי או אירוע וקבוצת השחקנים ממחיזה באופן מיידי את הסיטואציה ומציבה בפני הצופים אפשרויות שונות להבנת המצב ולהתמודדות עמו. הנושאים שעולים, קשורים לדילמות של בני נוער ומתבגרים, ליחסים בין הורים לילדים, ליחסים עם סמכות חינוכית ועוד. הצפייה בסיטואציה מהצד, במסגרת התהליך, מאפשרת התבוננות ותובנות חדשות ובדיקת דרכי התגובה וההחלטה בהם מורגלים.

מסגרת הפעילות

משך המופע כשעה ורבע.

*מומלץ לשלב לאחר המופע דיון קצר בן כ-20 דקות, במהלכו יעובדו התכנים והסוגיות שעלו במופע.

דרישות מיוחדות לפעילות

50-100 משתתפים.

אולם מתאים, רצוי עם במה.

מעל 50 משתתפים יש צורך בהגברה.

קולנוע מסייע

קהל יעד: בני נוער מכיתות ט'-י"ב

תיאור הפעילות

התכנית לקולנוע מסייע הינה תכנית ייחודית וייעודה לפעול בקרב אוכלוסיות מגוונות של בני נוער תוך שימוש ביצירה מעשית של סרטים. מטרת התכנית ליצור חוויה משמעותית בכלים הייחודיים של קולנוע.

מסגרת הפעילות

מסדנא חד יומית ועד חמישה מפגשים במהלכם תיצור הקבוצה סרט קצר עפ"י נושא נבחר.

דרישות מיוחדות לקיום התכנית

חדר פעילות, יכולת יציאה לאתרי צילום סמוכים לחדר הפעילות, טלוויזיה, מכשיר די וי די, נוכחות של איש צוות.

דוכן הסברה

דוכן אקטיבי המאפשר שיח בלתי אמצעי עם בני נוער בנושא שימוש לרעה באלכוהול ובסמים באמצעות חלוקת חומרי הסברה עדכניים, חידונים, משחקים ופרסים.

מתאים לאירועי שיא

 

להזמנת סדנא ופרטים נוספים

צרו קשר עם רכזי החינוך והמניעה

02-6254033 02-6223319

יחידת חינוך ומניעה

יצירת קשר

רכזי החינוך והמניעה

טלפונים:

02-6223319

02-6254033

 

יערה כהן- ראש תחום חינוך ומניעה
  yaracohen@gmail.com

 

מיכאל כהן - רכז חינוך ומניעה בבתי הספר

michael.igudjr@gmail.com

 

טל וולף - רכז חינוך ומניעה לעולים

abw768@gmail.com

 

משה ביאדגלין - רכז מגזר אתיופי

biadgly@gmail.com

 

עלא ח'רוב ועומר חמו - רכזי חינוך ומניעה במגזר הערבי

alakharub@hotmail.com

 

בן ציון גלינסקי - רכז מגזר חרדי

b0527605554@gmail.com

שירה רז - רכזת מגזר חרדי

shira.igud@gmail.com

שלח הודעה אל הרכזים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

יצירת קשר

טלפון: 02-6232713

פקס: 02-6232947

כתובתנו

רח' הלל 22

ת.ד. 2919, ירושלים 91028

2014 © כל הזכויות שמורות לאיגוד הירושלמי למאבק בסמים ואלכוהול